Optimalizace výkonu motoru, odstavení EGR, DPF a lambda sondy
Jedná se o zvýšení výkonu motoru, neboli tuning, který je možný úpravou ovládacího softwaru motorové jednotky, případně úpravou některých hardwarových částí motoru. Dodavatelem softwaru pro benzínová, naftová a hybridní vozidla pro VDASH a D5T5.com je holandský kolega Obbe Van den Bijlaard - Obbetuning.nl. Má zkušenosti v oboru optimalizace výkonu motoru pro Volvo již od roku 1995, kdy začínal s laděním modelu Volvo 850. K dnešnímu dni jezdí s jeho softwarem po světě tisíce spokojených zákazníků. Jeho třicetiletá praxe a jméno jsou tak zárukou kvality samy o sobě.
Volvo typicky vyrábělo a stále vyrábělo vozidla se stejnými nebo velmi podobnými motory, které disponují velmi rozdílnými výkony. To je dáno nejen marketingovými účely, ale také z důvodů daňových - typicky vozy pro Belgii a Německo. U těchto vozů pak lze pouhou softwarovou úpravou získat výkon softwarově „neuškrcené“ verze motoru. Typickým příkladem je motor D5244T2 - 96 kW / 280 Nm, který je totožný s motorem D5244T - 120 kW / 340 Nm, až na software. Díky tomu je možné zvýšit výkon z 96 kW na 120 kW, případně ho ještě dále navýšit až na 147 kW / 470 Nm, na což je tento motor dimenzován bez změny životnosti. V tomto duchu Volvo vyrábělo motorové verze i v následujících letech. Softwarová úprava výkonu motoru je díky systému VDASH velmi rychlá, jednoduchá a zcela neinvazivní pro motorovou jednotku, jelikož se software nahrává přes OBD2 zásuvku. Není tak potřeba z vozu cokoliv demontovat, případně otevírat, a zákazník tak nepřichází o případnou záruku na vozidlo. Pro použití VDASH budete potřebovat kompatibilní diagnostický kabel Volvo DiCE nebo náš SUPER J2534, který zakoupíte v našem e-shopu.
Zvýšení výkonu se velmi pozitivně projevuje zejména v kombinaci s automatickou převodovkou, která díky vyššímu kroutícímu momentu rychleji a dříve řadí, což eliminuje dojem „zmatenosti“ při předjíždění. Díky vyšší síle v nižších otáčkách se motor tolik nevytáčí a dochází k úspoře paliva, typicky v rozmezí 0,5 až 3 litry na 100 km (u některých benzínových modelů – typicky motor 2,4T 147kW).
Při úpravě dieselových motorů rozhodně doporučujeme odstavení EGR ventilu, neboli zpětné recirkulace spalin, jelikož při recirkulaci dochází k zanášení sacího potrubí za ústím trubky z EGR ventilu zpět do sání a k postupnému zmenšování průměru trubky, což vede ke snížení průtoku vzduchu. Vozidlo se pak stává „tupým“ na plynovém pedálu a zvyšuje se spotřeba paliva. V krajním případě může toto postupné zanášení končit chybovou hláškou a nouzovým režimem motoru. Naše úprava odstavení EGR ventilu však počítá se zachováním jeho plné funkčnosti kvůli správnému načtení READINESS kódů a bezproblémovému průběhu na stanici technické kontroly. Výhodou jeho odstavení je zastavení opotřebení samotného EGR a zastavení zanášení sacího potrubí, čímž se do budoucna vyhnete jeho potřebné opravě.
U benzínových motorů je potřeba věnovat zvláštní pozornost celkové těsnosti potrubí od váhy vzduchu, přes turbodmychadlo až po sací ventily motoru. Jakýkoliv únik vzduchu způsobuje nepravidelný volnoběh, zvýšené otáčky apod. Je důležité, aby i odvětrání klikové skříně bylo ve 100% stavu a v motoru nevznikal škodlivý přetlak ani podtlak, který by ovlivňoval celkový chod motoru. V neposlední řadě má vliv na výkon motoru stav zapalovacích svíček, jejich správná varianta a také 100% funkční lambda sonda. Pro turbomotory je pak kritickým faktorem správné nastavení tlaku (předpětí), při kterém se otevře WasteGate, což způsobí zpomalení otáček turbodmychadla obtokem spalin mimo hnací vrtuli turbodmychadla a následný pokles plnícího tlaku v kompresorové části turbodmychadla. Pro ochranu turbodmychadla a škrtící klapky je potřeba mít funkční blow-off ventil, který v sériovém provedení „posílá“ stlačený vzduch mezi kompresorovou částí a sacími ventily zpět před turbodmychadlo, když se zavře škrtící klapka. Pokud je cílem uživatele výrazný zvukový efekt při přeřazení, je nutné nainstalovat externí blow-off ventil, který vypustí přebytečný vzduch mimo sací potrubí a dělá efekt závodního vozu. Tato úprava však výkon nebo pružnost sériového Volvo motoru nijak nevylepšuje.
Pro ty, kteří chtějí výkon zvýšit nad rámec možností pouhé softwarové úpravy, existuje možnost úpravy jednotlivých komponent motoru. Mezi tyto úpravy patří například:
- Větší / hliníkový intercooler
- Větší turbodmychadlo
- Výkonnější vstřikovače
- Výkonnější palivová pumpa
- Větší výfuk
- Kované písty
- Kované ojnice
- Tuningový TCV ventil
- Blow-Off ventil (BOV)
- Odlehčená řemenice
- Atd…
Tyto hardwarové úpravy vyžadují i software, který bohužel nedodáváme online, jelikož úprava vyžaduje individuální přístup a přímý přístup k vozidlu v našem autorizovaném servisu www.CarDiag.info. Tyto úpravy se většinou pohybují v řádech několika desítek tisíc až po stovky tisíc korun. Při zvyšování výkonu je nutné myslet i na ostatní části vozu, jako je například podvozek, ale také hlavně brzdy a pneumatiky.
V některých případech je dobré zvážit variantu prodeje současného vozidla a nákup silnější verze, pokud byla vyráběna. Typicky nevhodné motory na úpravu jsou benzínové čtyřválcové, atmosferické motory převzaté od společnosti Ford (1.6i / 1.8i / 2.0i).
Před započetím jakékoliv úpravy je dobré provést tzv. STAGE 0, neboli přípravu vozidla na zvýšení výkonu, což zahrnuje například:
- výměna motorového oleje za výrobcem předepsaný typ a kontrola úniku oleje
- výměna olejového filtru
- výměna vzduchového filtru – ideálně origininál, MANN nebo přímý filtr K&N
- výměna palivového filtru
- kontrola turbodmychadla a kontrola / seřízení tlaku otevření WasteGate
- kontrola funkce / výměna TCV (ovládací ventil turba), kontrola těsnosti / výměna podtlakových trubic
- kontrola vstřikovačů / kontrola - výměna zapalovacích svíček
- vyčištění / kontrola těsnosti / výměna hadic sání
- kontrola těsnosti intercooleru / montáž většího – hliníkového IC
- kontrola / vyčištění odvětrání klikové skříně
- výměna oleje v převodovce
- kontrola prokluzu / výměna spojky
- kontrola těsnosti / vyčištění systému chlazení
Následně po úpravě a provedení STAGE 0 doporučujeme následný servisní plán, který zahrnuje:
- Vyměnu olej v motoru nejdéle po 15.000km nebo 1-roce (10.000km doporučeno)
- Výměnu vzduchový filtr nejdéle po 30.000km (20.000km doporučeno)
- Výměnu olej v převodovce nejdéle po 50.000km
- Použití kvalitního paliva (Orlen, Aral, OMV, Shell,…)
- Ježdění „hlavou“ – pozvolné zahřátí motoru / dochlazení turba před vypnutím motoru
- Nastavení WasteGate na správný tlak otevření podle Vaší tuning stage
- Kontrola brzd a dohuštění pneumatik alespoň jednou měsíčně
- Nezapomínejte i na ostatní náplně – servo, diferenciál, úhlová převodovka, haldex,…
Pokud máte zájem o optimalizaci výkonu vašeho vozu nebo o odstavení EGR ventilu, prosím, vložte VIN vašeho vozu do níže uvedeného vyhledávacího pole. Náš systém vám ukáže veškeré výkonové možnosti, ceny a co je k optimalizaci potřeba.