CEM PIN, ECM PIN, IMMO kód a další kódy ve vozech Volvo, aneb proč některé jednotky nelze jednoduše klonovat přes OBD a nelze je bez úpravy použít z jiného vozidla.
Každé Volvo má od roku 1998 dvě základní úrovně zabezpečení: CEM a ECM. U novějších vozů jsou do tohoto systému zabezpečení zapojeny další jednotky, jako například IEM, VGM atd.
V těchto jednotkách se obsah programovací paměti dělí v podstatě na dvě části:
První programovací část paměti vyžaduje unikátní PIN kód pro přepis software, podle kterého se daná jednotka chová – například verze softwaru a konfigurační tabulka v jednotce CEM nebo v novějších vozech, typicky od roku 2008, i motorové mapy v jednotce ECM.
Druhou programovací částí je paměť vyžadující tzv. IMMO PIN, který chrání paměť zvanou EEPROM, kde jsou uloženy synchronizační kódy, typicky nezbytné pro nastartování vozu. Jedná se o synchronizaci unikátního čísla mezi centrální jednotkou CEM a motorovou jednotkou ECM. Pokud se tento kód neshoduje, vozidlo nenastartuje. V novějších vozech jsou do synchronizačního systému zapojeny další jednotky, jako například brzdová jednotka BCM, elektronický zámek volantu SCL, zapalovací klíče, dálkové ovladače a, v neposlední řadě, jednotky audiosystému, které komunikují po optické síti MOST.
Pro většinu vozů lze CEM/ECM PIN a CEM IMMO dekódovat pomocí VDASH nebo VDD. Díky tomu je pak možné provést většinu operací na vozidle bez nutnosti vyndávání jednotky a jejího fyzického napojení na specifický programátor. Jednotky, které nelze dekódovat přes OBD, lze většinou dekódovat právě onou cestou vyndání a vyčtení jednotky tzv. „na stole“.
Druhou možností získání PINu a IMMO kódu je nahrání softwaru z oficiální diagnostiky VIDA a odchycení programovacího klíče během nahrávání. Tento způsob však automobilka Volvo považuje za nelegální a v přímém rozporu s licenčním ujednáním Volvo VIDA.
Pokud jste jakýmkoliv způsobem získali PIN nebo IMMO kód pro vaše vozidlo, můžete ho zadat do VDASH systému na této adrese: www.D5T5.com/PIN
Zde jsou některé příklady:
CEM PIN – pro změnu konfigurace vozu (např. aktivace navigace, změna trhu US>EU, odstranění limitu rychlosti,…), nahrání novější verze software
- dekódování pomocí VDASH přes OBD – P3, SPA 2015-2018, SPA 2021 pokud známe VGM PIN, P2GGD (V8, 3,2i, D5 147kW), P1 GGD (typicky 2011+)
- dekódování pomocí VDD – P1, P2 od MY2005+, P3, SPA 2015-2018, SPA 2021 pokud známe VGM PIN
CEM IMMO – přidávání zapalovacích klíčů, změna synchronizačních kódů CEM-ECM, párování nového SCL nebo SCU, párování částí audio systému
- dekódování přes VDASH P2 mimo V8, 3,2i, D5 147kW, P3 mimo V40/V40CC
ECM PIN – optimalizace výkonu, odstavení EGR / DPF, deaktivace chybových kódů
- u P2 není potřeba, u P1 není potřeba do cca MY2011
- dekódování přes OBD u P3 DENSO jednotek, SPA 2015-2018 pomocí UCBP
- nelze dekódovat u P3 5-válcových naftových motorů
ECM IMMO – změna synchronizačního klíče CEM-ECM, párování BCM jednotky
- dekódování přes VDASH P1 1,6D 80kW a D5 a 2,4D 5-ti válec, P2 mimo V8, 3,2i, D5 147kW, DENSO VEA P3 a SPA 2014 – 2018
VGM PIN – pouze u vozů se systémem iCUP (Android) pro mazání diagnostických kódů v celém vozidle a pro jakékoliv další operace s voze
- Nelze dekódovat přes ODB, je nutné získat z oficiální diagnostiky Volvo VIDA
Další informace, jak dekódovat CEM / ECM PIN jsou zde: CEM PIN - car configuration
Případně navštivte náš YouTube kanál, kde naleznete krátké video návody: https://www.youtube.com/@D5T5_com/shorts